اطلاعیه فروشگاه

1 . بازدید کننده گرامی : درصدی از درآمد یونی سلس صرف امور خیریه میشود و به خیریه تقدیم میگردد پس بیایید همه با هم حامی نیازمندان باشیم ، فروشگاه یونی سلس از کمک شما صمیمانه تشکر میکند ........ 2 . تمامی مطالب داخل سایت فقط جنبه کمک آموزشی دارند و از بکار بردن مستقیم این مطالب خودداری فرمایید ، فروشگاه یونی سلس هیچ گونه مسئولیتی در قبال سو استفاده از مطالب آموزشی موجود ندارد ........

دانلود تحقیق زندگی وافکار استاد شهید مرتضی مطهری ومناسبات فکری ایشان با استاد دکتر علی شریعت

دانلود تحقیق زندگی وافکار استاد شهید مرتضی مطهری ومناسبات فکری ایشان با استاد دکتر علی شریعت

اصلاح طلبى مطهرى در يك حركت دايره وار پس از مدتى به همان نقطه آغازين حركت او رسيد. مطهرى كه از اصلاح حوزه به اصلاح دين رسيد وقتى دريافت اصلاح دين ممكن است به انحراف آن منجر شود به اصلاح حوزه و تلاش براى دردست گرفـتن پرچم اصلاح طلبى دينى از سوى حوزويان رسيد.
شايد اين پرسش پيش پا افتاده به نظر آيد كه «اگر مرتضى مطهرى در عهد و عصر ما زنده مى ماند اصلاح طلب مى شد يا محافظه كار؟»؛ اما پاسخ دادن به اين پرسش درواقع نسبت ميان ما و مطهرى را روشن مى سازد و بى توجه به پيچيده انديشانى كه معتقدند چنين گزينه هايى گوياى گذشتگان ما نيست يا اغراق گرايانى كه گمان مى كنند افرادى چونان مطهرى مى توانستند يك تنه مسير تاريخ را عوض كنند و گزينه هايى فراخ تر را در اختيار ما قرار دهند، بايد اذعان كرد نه مطهرى راهى متفاوت از آنچه امروز ما طى مى كنيم داشت و نه ما هنوز از عهده پاسخگويى به پرسش هايى كه او در طرح آنها نقش داشت برآمده ايم. از سوى ديگر نقش مرتضى مطهرى در شكل گيرى مبانى جمهورى اسلامى چندان زياد است كه شكاف ها و چالش هاى كنونى (در حوزه سياست و ديانت) را بدون رجوع به او نمى توان شناخت. بنابراين جست وجوى نسبت مرتضى مطهرىو عصر ما امرى سرگرم كننده و تلاشى بيهوده نيست بلكه به يك معنا كليد ورود به مباحثه هاى معاصر است.
از مطهرى دو چهره و تابلوى فكرى در دست است: يك تابلو در دست اصلاح طلبان دينى است. كسانى كه روزگارى طولانى زير عكس مطهرى نشستند و عكس هاى يادگارى گرفتند. مى دانيم كه مطهرى در ميان روحانيان معاصر از زمره افراد متفاوتى بود كه بيش از حوزويان با دانشگاهيان رابطه داشت. آخرين خانه اى كه او از آن خارج شد منزل دكتر يدالله سحابى بود. از سال ۱۳۳۱ تا سال ۱۳۵۸ در تهران به سر برد و بيش از آنكه به عنوان مدرس حوزه علميه قم شناخته شود، استاد تمام وقت دانشگاه تهران بود. مطهرى پيش از دانشگاهى شدن مدت  زمان كوتاهى را در حوزه علميه مشهد (۱۶ _ ۱۳۱۰) سپرى كرد و آنگاه مدت بيشترى را در حوزه علميه قم (۳۱ _ ۱۳۱۶) به عنوان يك طلبه علوم دينى نزد استادانى مانند آيت الله بروجردى، آيت الله امام خمينى و علامه طباطبايى تحصيل كرد اما دوره درخشان حيات فكرى مطهرى در دوره پايتخت نشينى او بوده است. درباره علل مهاجرت وى از قم به تهران روايت هاى مختلفى در دست است. يكى از مشهورترين آنها حكايت از آن دارد كه ميان شاگرد و استاد؛ آيت الله مطهرى و آيت الله بروجردى فاصله و گلايه رخ داده بود. مرحوم بروجردى با وجود همه روشن انديشى هاى خويش در برابر پاره اى اصلاحات در حوزه علميه قم بدگمان بود. مخالفت ايشان با تحصيل دانشگاهى، تدريس فلسفه و فعاليت سياسى طلاب در مجموع تصادم هايى را با دو استاد حوزه و آموزگار مطهرى (يعنى آيت الله خمينى و علامه طباطبايى) فراهم آورد كه عواقب آن به آيت الله مطهرى هم رسيد. مرحوم بروجردى البته در مخالفت با اين موارد هريك استدلال و مبنايى داشت كه گذر زمان زاويه نگاه ايشان را نه از منظر جمود كه از منظر استقلال حوزه ثابت كرد اما در آن زمان نتيجه كار، دور شدن علامه طباطبايى از نهاد مرجعيت، سكوت اختيار كردن آيت الله خمينى و هجرت آيت الله مطهرى از قم بود. مطهرى هم مانند علامه طباطبايى اهل فلسفه و حكمت بود و هم مانند آيت الله خمينى اهل مبارزه و سياست و بر آن دو چيزى هم افزود و آن ورود به محيط دانشگاه بود. دانشگاهى كه رضاخان پهلوى براى مقابله با نهاد سنتى  آموزش يعنى حوزه ساخته بود اكنون پذيراى مردى معمم و دانش آموخته در همان نهاد سنتى بود. مرحوم مطهرى همچنين پاره اى آداب مرسوم حوزويان را كنار نهاد و همچون يك دانشگاهى زندگى كرد. خانه اى در قلهك تهران (منطقه اى خوش آب و هوا) اختيار كرد و از اتومبيل براى عبور و مرور استفاده كرد و با افراد «فكل  كراواتى» رفت و آمد كرد. مهدى بازرگان، يدالله سحابى و على شريعتى از مشهورترين دوستان مدرن مطهرى بودند.

مطهری اصلاح طلب يا محافظه کار
گزينشی از کتابهای استاد مطهری(براساس مقاله مریم صادق بهمنی)
مطهری اید ئولوگ جمهوری اسلامی(گفتگو بادکترعلی لاريجانی)
مهمترین ویژگیهای مطهری ازنگاه دکترمحسن کدیور
اصلاح طلب اصول گرا(علی مطهری)
مطهری وروحانیت(مصطفی تاج زاده)
حق عدل وآزادی از دیدمطهری(مصطفی معین)
مطهری وحقوق بشر از نگاه مطهری(عمادالدین باقی)
وحدت اسلامی از دید استاد
آرزوهای شریعتی(سعیداردکان زاده یزدی)
گزارشی از برگزاری مراسم بزرگداشت شریعتی درحسینیه ارشاد
مناسبات فکری مطهری وشریعتی


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 1,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
motahari_333494_7927.zip276.2k

نظرسنجی

نحوه آشنایی با ما ؟؟

تبلیغات

فروشگاه تخصصی دانشجویی یونی سلس فروشگاه فایل استوری

تبادل لینک

نرم افزار مورد نیاز


office
firefox
Reader
download
winrar