اطلاعیه فروشگاه

1 . بازدید کننده گرامی : درصدی از درآمد یونی سلس صرف امور خیریه میشود و به خیریه تقدیم میگردد پس بیایید همه با هم حامی نیازمندان باشیم ، فروشگاه یونی سلس از کمک شما صمیمانه تشکر میکند ........ 2 . تمامی مطالب داخل سایت فقط جنبه کمک آموزشی دارند و از بکار بردن مستقیم این مطالب خودداری فرمایید ، فروشگاه یونی سلس هیچ گونه مسئولیتی در قبال سو استفاده از مطالب آموزشی موجود ندارد ........

دانلود مقاله نظریه گشتالت در معماری اسلام

دانلود مقاله نظریه گشتالت در معماری اسلام

نخستین بار با نظریه گشتالت در کتاب فلسفه هنر و معماری آشنا شدیم.پس از مطالعه کتاب برای آشنایی بیشتر با این نظریه و کاربرد آن اقدام به مطالعات بیشتری در کتابهایی چون معنی زیبایی، زیبا شناختی در معماری و آفرینش نظریه معماری و...پرداختیم و سری به سایتهای مختلف زدیم.تقریبا در تمام منابع مورد مطالعه کاربرد این نظریه در بناهای مدرن و امروزی بررسی شده بود.با توجه به اینکه نظریه گشتالت یک نظریه نو پا می باشد ،آنچه در ذهن ما سوال برانگیز بود کاربرد متعدد این نظریه در آثار معماری گذشتگان بود. این موضوع ما را بر آن داشت که به کاربرد این نظریه در آثار معماری گذشتگان به ویژه در معماری اسلامی بپردازیم.

گشتالت را علم روانشناسی شناخت فرم و شکل معنا می کنند که از سال 1920 در بین روانشناسان آلمانی مطرح شد. نظریه گشتالت بیان می کند که مغز انسان برای درک موضوعات پیچیده ای که از اجزای گوناگون تشکیل شده اند،  این روش را در پیش می گیرد که تمام اجزاء را درقالب یک موضوع واحد جمع بندی کند و در ابتدا یک درک کلی از آن موضوع حاصل کند. هرچقدر که اجزای این مجموعه وابستگی و ارتباط منطقی تری با یکدیگر داشته باشند، گشتالت آن مجموعه مستحکم تر است و درک پیچیدگی آن نیز با تلاش کمتر و راحت تر صورت می پذیرد.

جرج سانتايانا زيبايي شناسي را به 3 دسته تحت عنوان "زيبايي شناسي فرمي، حسي و نمادين" تقسيم كرده كه هنوز هم معتبر است .
- در مورد زيبايي شناسي حسي به دليل اينكه تحليل هاي موجود بشدت ذهني و دروني ‌اند دانش كمي وجود دارد كه به معناي كم اهميت بودن آن نيست بلكه نشان دهنده ‌ي عدم وجود دانش كافي در مورد آن است .
- موضوع زيبايي شناسي فرمي ، ارزشهاي اشكال و سازه هاي محيط است .
- زيبايي شناسي نمادين با معاني تداعي كننده و لذت بخش محيط سروكار دارد.

موضوع زيبايي شناسي فرمي نقش و تاثيراشكال ، تناسبات ، ريتم ، مقياس ، پيچيدگي رنگ و سايه روشن محيط ساخته شده و طبيعي و لذتي است كه مردم از الگوهاي مختلف جهان به خاطر مقاصد ابزاري يا معاني تداعي كننده آنها .

نظريه گشتالت و جزء بيني :

دريافت پيامهاي بينايي اصولاً از دو طريق جزء بيني و يا به صورت گشتالت است .جزء بيني مثل ديدن تلويزيون و يا خواندن كتاب و گشتالت نيز كه به صورت كلي بيني و يك روند كل به جزء است در معماري كاربرد دارد .

قانون برجستگي يا قانون شكل و زمينه اساس نظريه گشتالت است . قوانين گشتالت شامل موارد زير است كه البته به عناوين مختلف مطرح است ولي به طور كل همه بيانگر همين اصول است .


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 500 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
memari-eslami_335323_4136.zip267.6k

نظرسنجی

نحوه آشنایی با ما ؟؟

تبلیغات

فروشگاه تخصصی دانشجویی یونی سلس فروشگاه فایل استوری

تبادل لینک

نرم افزار مورد نیاز


office
firefox
Reader
download
winrar