اطلاعیه فروشگاه

1 . بازدید کننده گرامی : درصدی از درآمد یونی سلس صرف امور خیریه میشود و به خیریه تقدیم میگردد پس بیایید همه با هم حامی نیازمندان باشیم ، فروشگاه یونی سلس از کمک شما صمیمانه تشکر میکند ........ 2 . تمامی مطالب داخل سایت فقط جنبه کمک آموزشی دارند و از بکار بردن مستقیم این مطالب خودداری فرمایید ، فروشگاه یونی سلس هیچ گونه مسئولیتی در قبال سو استفاده از مطالب آموزشی موجود ندارد ........

دانلود مقاله تكيه معاون الملك

دانلود مقاله تكيه معاون الملك

تكيه معاون الملك  

 

سرانجام ايرانيان تمدن خود را بر اين سامان غالب ساختند . حضور نقش برجسته هاي اين قوم در سرپل ذهاب كه يكي از قديمي ترين نقش برجسته هاي خاورميانه محسوب مي شود ، بيانگر اين موضوع است .

منطقه كرمانشاه به واسطه هم جواري با دولت آشور ، پيوسته در معرض تهاجم دولت قدرتمند آشور بود و شاهاني چون (( تيكلات پليسر )) و (( شلمانصر سوم)) بارها به محدوده كرمانشاه لشكر كشي كردند . در كتيبه هاي به جاي مانده از آشوريان ، از سرزمينهاي پارسوا ، كروتي ، مادي ها و سرزمين نيشايي نام برده است . نيشايي به اطراف كرمانشاه و ماهيدشت كنوني اطلاق مي شود و به دليل داشتن مراتع فراوان براي پرورش اسب ، مشهور بود . در سالنامه هاي آشوري از شهري به نام (( الي پي )) نام برده شده است كه مورخان آن را بين كرمانشاه و همدان تشخيص داده اند و برخي ديگر نيز آن را محل كنوني كرمانشاه ذكر كرده اند .

با شكل گيري حكومت ها ، اين خطه يكي از مراكز مادي محسوب مي شد . از اين دوره يادمان هاي با ارزشي چون دژ گودين در كنگاور بر جاي مانده است . در اين دوره كرمانشاه يكي از شاهراه هاي حياتي ايران بود و در جاده اكباتان به بابل از اين استان عبور مي كرد .

در دوره هخامنشي با عبور جاده شاهي – كه يك رشته آن اكباتان را به بابل وصل مي كرد – بر رونق و آباداني اين منطقه افزوده شد . پس از انقراض هخامنشيان ، در دوره سلوكي مناطقي از كرمانشاه چون بيستون و دينور محل حضور كلني هاي يوناني بود ؛ ولي ديري نپاييد كه اشكانيان آنان را شكست داده و در اين منطقه حضور پيدا كردند . نقش برجسته هاي اشكاني در بيستون بيانگر اين موضوع است . در اين دوره ، بيستون يكي از مراكز مهم اشكاني محسوب مي شد.

در دوره ساساني ، استان كرمانشاه بيش از هر دوره ديگري از اعتبار و رونق خاصي برخوردار بود .

شهرياران ساساني به علت نزديكي اين منطقه به پايتخت آن ها يعني ، ايام تابستان را در قصرهاي ييلاقي اين منطقه مي گذراندند . در اخبار مورخان اسلامي بارها آمده است كه (( خسرو اول )) در نواحي طاق بستان قصرهايي ساخته است و در آنها از ((فغفور)) چين ، ((راي)) هند ، ((قيصر)) روم و ديگر حكمرانان روزگار پذيرايي مي كرد .

با احداث شهرهايي چون حلوان در اين منطقه و سياست شهرسازي پادشاهان ساساني در غرب كشوركه به بنياد شهر كرمانشاه منجر شد اين حوزه بيش از پيش اعتبار يافت و شاهان ساساني با ايجاد پل هايي بر روي رودخانه ها و ساخت بناهاي عام المنفعه ، رفاه و رونق اقتصادي را براي مردم اين ديار به ارمغان آورد . با شكست ساسانيان توسط مسلمين ، مردم اين منطقه جزء اولين مردماني بودند كه به دين مقدس اسلام ايمان آوردند و به ترويج آن پرداختند . مسجد عبدالله بن عمر در ريجاب –يكي از قديمي ترين مساجد صدر اسلام –يادگاري از آن است . از آن دوران آرامگاههايي از ياران وفادار پيامبر اسلام كه در جنگها وي را ياري مي كردند ، به يادگار مانده است كه از آن جمله مي توان به آرامگاه ابودجانه در ريجاب اشاره كرد . در دوره خلفاي عباسي كرمانشاه يكي از چهار شهر مهم و معتبر ولايت جبال بود . هارون الرشيد خليفه عباسي به اين سامان توجه خاصي داشت . سياحان و جهانگردان مختلف نيز از آباداني و زيبايي اين شهر ياد كرده اند .

در سده سوم ه. ق كرمانشاه در قلمرو صفاريان قرار داشت . در سده چهارم ه. ق سلسله كوچكي از اكراد به نام حسنويه در ولايت غرب استقلال پيدا كردند . موسس اين سلسله پنجاه سال در اين منطقه حكمراني كرد و قلعه بزرگ ((سرماج)) را مقر خود ساخت . در سال 441 ه .ق سلطان طغرل سلجوقي صد هزار سپاه را براي تسخير قلعه سرماج فرستاد و پس از چهار سال موفق به تسخير اين قلعه شد . در سده ششم ه . ق سلطان سنجر سلجوقي ، كرمانشاهان و توابع آن را در حوزه حكمراني برادر زاده خود سليمان شاه ملقب به ((ايوه)) قرار داد .

وجه تسميه :

كرمانشاه ،پس از اسلام به نامهاي ((كامبادنه))،((كامبادان))و ((كامبادس))معروف بود و نويسندگان يوناني به وضوح از آن ياد كرده اند. برخي نيز معتقدند چون اين شهر در زمان ساسانيان توسط بهرام چهارم ملقب به كرمانشاه ساخته شده كرمانشاه نام گرفته است .

در كتب و متون جغرافيايي يا مسالك و الممالك مورخين و جغرافي نويسان سده سوم ه . ق به بعد اشارات صريحي وجود دارد كه ((قرميسين)) ، ((قرميسين ))و بيش تر به شكل ((قرماسين )) يا ((قرماشين )) معرب واژه كرمانشاهان با كرمانشاه بوده است . كلمه كرمانشاه نخستين بار در حدود سال 279 ه.ق توسط ابن فقيه همداني دركتاب ((مختصر البلدان )) به كار رفته است . نام كرمانشاهان نخستين بار در سال 282ه .ق در ((حدود العالم من مشرق الي المغرب ))و در سال 375 ه .ق در كتاب ((احسن التقاسيم ))مقدسي آمده شده است . در حالي كه قبل از اين تاريخها از اين شهر به نام قرماسين و قرميسين ياد مي شد. پس از پيروزي انقلاب اسلامي به تصور اين كه ميان اسم شهر كرمانشاه يا كرمانشاهان ،با عنوان و مقام شاهي ايران زمين رابطه خاصي وجود داشته است ، نام كرمانشاهان را بدون هيچ گونه توجيه علمي وتاريخي برداشتند و به ترتيب (( قهرمان شهر )) ، ((ايمان شهر)) و نهايتاً باختران را به جاي آن نهادند .با پيگيري نمايندگان مجلس در سال1373 (ه-ش ) بار ديگر با تصويب مجلس شوراي اسلامي باختران به كرمانشاه تغيير نام داد .


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 1,000 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
tekye-moaven-molk_338454_3193.zip23.9 MB

دانلود مقاله حمام هاي صخره اي آذربايجان شرقي

دانلود مقاله حمام هاي صخره اي آذربايجان شرقي مقدمه دادمداري مهم ترين عامل اقتصاد بخش عظيمي از روستاهاي آذربايجان است. دامداران در پي دامهايشان براي يافتن چراگاه هاي مناسب تابستان ها به ييلاق (مناطق سردسيري و كوهپايه اي) و رسمتان ها به قشلاق (مناطق پست و گرم استان) كوچ مي نمايند. از رمان هاي بسيار دور تعدادي از دامداران كه توانسته اند مازاد خوراك دامهايشان را كه از دامنه هايشان سرسبز كوهستان هاي سهند وسبلان تهيه مي كردند، براي ماه هاي سرد ز ...

توضیحات بیشتر - دانلود 1,000 تومان

دانلود مقاله تخت جمشید

دانلود مقاله تخت جمشید در سمت شرقي كاخ صد ستون ديوارهاي خشتي وجود دارد كه به احتمال زياد محلي براي نگهداري ارابه‌ها و اسبهاي سلطنتي بوده است. همچنين در قسمت خارجي تالار صد ستون اتاقهاي كوچكي مربوط به نگهبانان كاخ و مستخدمين قرار داشته است. كاخ مركزي: از ديگر كاخهاي تخت‌جمشيد، كاخ چهار‌گوش ديگري است كه در گوشه‌ي جنوب شرقي كاخ آپادانا واقع شده است. به دليل موقعيت اين كاخ و قرار گرفتن در وسط ديگر ساخ ...

توضیحات بیشتر - دانلود 500 تومان

نظرسنجی

نحوه آشنایی با ما ؟؟

تبلیغات

فروشگاه تخصصی دانشجویی یونی سلس فروشگاه فایل استوری

تبادل لینک

نرم افزار مورد نیاز


office
firefox
Reader
download
winrar