اطلاعیه فروشگاه

1 . بازدید کننده گرامی : درصدی از درآمد یونی سلس صرف امور خیریه میشود و به خیریه تقدیم میگردد پس بیایید همه با هم حامی نیازمندان باشیم ، فروشگاه یونی سلس از کمک شما صمیمانه تشکر میکند ........ 2 . تمامی مطالب داخل سایت فقط جنبه کمک آموزشی دارند و از بکار بردن مستقیم این مطالب خودداری فرمایید ، فروشگاه یونی سلس هیچ گونه مسئولیتی در قبال سو استفاده از مطالب آموزشی موجود ندارد ........

دانلود تحقیق مونو گرافی چهار برج

دانلود تحقیق مونو گرافی چهار برج

لفظ مونو گرافي به معناي يكتا نگاري است و چنان كه در مقدمه ي كتاب خارك (جزيره خارك در دورهي استيلاي نفت 1342)آمده بر توصيفي جامعه و نكته بين كه با روش علمي درباره واحدي اجتماعي صورت مي گيرد اطلاق مي شود.اگر چه واضع نام و پايه گذار اين شيوه ي تحقيق دانشمند فرانسوي لوپه LEPLAY بوده كه از نيمه ي قرن 19 به اين گونه تصوير سازي از واقعيت هاي منظم در باب جامعه اي دهقاني از همان اواسط قرن19 آغاز شد اما بررسي هاي موضوعي ومحلي درباره ده يا دهكده خاص، بيان، اوصاف و احوال ان به طور كامل و دقيق و تنها در قرن 20 نشأت يافته و رونق گرفته است. ظاهراً علت عمده ي توجه به مطالعه ي روستا و پژوهش در باب زندگي روستا نشينان تحول سريع و شگرفي بود كه بر اثر ارتباط با حيات شهري و ورود تمدن ماشيني پديدار شد و دنياي ساكن روستا را به كلي دگرگون كرده بود.اين تحول عظيم غير منتظره مشكلات بسيار به بار آورد و مسائلي گران بر خاطر انديشمندان همه ي جامعه مطرح كرد و از جمله در آمريكا سبب شد كه در 20 سال نخست قرن حاضر تحقيقات روستايي رواج و اهميت يابد و دامنه اش وسعت گيرد و مباحث آن تنوع يابد. چنان كه در سال 1950 جامعه شناسي روستايي آمريكا حدود 11 مبحث عمده را شامل مي شد و اين شمار در سال 1973 تا به 31 مبحث بالغ گرديده و پيوسته اين درخت رويان شاخه ها و جوانه هاي تازه برآورد.

مونو گرافي هاي اوليه بيشترجنبه هاي تاريخي داشتند. چنان كه در پايان قرن پيش ادامه مطالعات تاريخي درباره ي روستاهاي نيواي نگلند انجام داده و تحقيقات مشابه در سال هاي 1906 و 1907 دو محقق ديگر به نام ويليلام و ويلسون تحقق پذيرفته بود، اما مطالعات تجربي در باره ي دهات معاصر آمريكا از حدود سال 1910 آغاز شد و پژوهشگران فراواني به تصويري همه سونگر از دهات و وصف زندگي مردم در اين عرصه به كار برد و بر ديگران تعليم كردند.

از جامعه شناس امريكايي كه نخستين مونو گرافي روستايي را در دهه ي دوم قرن 20 منتشر كرد ،يك مرد روحاني به نام ويلسون است كه 16 بررسي در باره ي جامعه و موسسات مذهبي انجام داد.روحاني ديگر به نام گيل در باره ي انحطاط و كاهش نفوذ كليساي روستايي نشر كردند و تدابيري در اين اين مشكل پيشنهاد نموده است.

در اروپا واز جمله در فرانسه نيز نخست پژوهش هاي تاريخي مورد عنايت بود. به عنوان نمونه مي توان از دو كتاب (در نظام قديم اثر بابو)(1882)و(دهقانان،كارگران از 700 سال قبل تا كنون) اثر اونل (1889) ياد كرد. پس از جنگ جهاني دوم به تاثير جامعه شناسي امريكايي و روشهاي بررسي كه در ان سرزمين متداول بود جامعه شناسان اروپايي واز جمله فرانسويان به پژوهش در باره ي وضع كنوني دهات خود پرداختند. برنو و بلانكار مونو گرافي كاملي در باره ي يك ده فرانسوي منطقه ي نورماندي عرضه داشتند و در آن از تاريخ،جغرافيا،جمعيت،اقتصاد،عوامل اساسي مردم از گهواره تا گور و نيز از انديشه ها  پندارهاي جمعي، ارزشها ،اصول و قواعد اجتماعي به دقت و تفضيل سخن راندند. روستا نگاري در ممالك ديگر اروپايي بعد از ربع تا اول قرن 20 رواج و اشاعه يافت. در آلمان در سال 1927 تحقيقات درباره ي 12 ده  پيرامون رود رن صورت گرفت.(بر گرفته از كتاب صفي نژاد 510:134-5)

مونو گرافي يا تگ نگاري در ايران

در ايران تگ نگاري هايي توسط پژوهشگران انجام گرفته كه از ارزش و اعتباري در زمينه هاي اجتماعي،اقتصادي،شهري، روستايي و عشايري برخوردار است. از آن جمله شادروان نادر افشار نادري به عنوان مردم شناس با تيره هاي مختلفي از عشاير مدت هاي طولاني زندگي كرده بود در كوچ آن ها در ييلاق و قشلاقشان حضور داشت، زير چادرهايشان مي خوابيدو روي جاجيم هاشان مي نشست،... او بيشترين و عميق ترين پژوهش ها را در مورد عشاير ايران انجام داده بود. شادروان نادر افشار نادري به حق يكي از برجسته ترين پژوهشگران ايراني در زمينه ي علم مردم شناسي است.((رنجبر،ستوده 97:1383)).

در ایران بررسی های  تک نگاری  به صورت منظم از سال 1337 با تاسیس موسسه مطالعات وتحقیقات  اجتماعی در دانشگاه تهران  و اختصاصی به یک سنجش مستقل  به  مسائل روستایی آغاز شد  طی سالها یی که از موجودیت  این موسسه می گذرد  دهها جلد مونوگرافی  منتشر  شده است .( وثوقی منوچهر 1369).

پیشینه تحقیق

تحقیق به شیوه تک نگاری را نخستین بار فردریک لوپله در قرن نوزده در توصیف زندگی کارگران بکار برده است. از نظر لوپله خانواده واحد اساسی اولیه واساسی برای مطالعات جامعه شناسی است، وی طی مسافرتهای متعدد خود تعداد 36 خانواده کارگر اروپائی را مورد بررسی قرار داد و نتایج بررسی های خود را به صورت کتابی زیر عنوان کارگران سال 1855 منتشر کرد: «لوپله با بکار بردن این روش در تحقیقات اجتماعی خدمت گرانبهائی به دانش جامعه شناسی کرده است. روش او بعدها بوسیله دیگر محققان تکمیل شد و در زمینه شناخت جوامع روستائی بکار رفت.»

«تک نگاری های اولیه بیشتر جنب تاریخی داشت، چنانکه در پایان قرن پیش آدامر مطالعه تاریخی درباره دهات نیوانگلند انجام داده و تحقیقات مشابهی در سالهای 1906 و 1907 باهتمام دو محقق دیگر بنام های ویلیامز و ویلسون تحقق پذیرفته بود»

«نخستین مطالعات روستائی به شیوه تک نگاری در امریکا در دهه های نخست قرن بیستم انجام گرفت، ازجمله محققانی که در تحقیقات روستائی از این شیوه استفاده کرده اند، یک مرد روحانی بنام ویلسن بود که شانزده  بررسی درباره جوامع محلی روستائی و موسسات مذهبی آنها به انجام رسانده است.»

 
مونوگرافی
اهميت وضرورت
ساروخانی باقر ،روشهای تحقیق در علوم اجتماعی
(صفی نژاد جواد،طالب آباد ، دیباچه)
( ساروخانی باقر، درآمدی بر دایرالمعارف علوم اجتماعی)
تک‌نگاری‏
(قرائي مقدم،1381
تاريخچه ي مونو گرافي در جهان
.(بر گرفته از كتاب صفي نژاد 510:134-5)
مونو گرافي يا تگ نگاري در ايران
رنجبر،ستوده 97:1383)).
وثوقی منوچهر 1369).
مونوگرافی شهر مریوان
 (دفترچه تقسيمات كشوري ، استان خراسان شمالي ،  سال 1386)
حیوانات اهلی
(گذری به روستاها صفحه 133)
راههای ارتباطی با محیط اطراف
شهر در روستا
 وضعیت جمعیت شاغلین وبیکاران روستا
فريد ، يد الله ، جغرافياي جمعيت)
تعداد دانش آموزان دختر و پسر روستاي چهار برج  ، سال 87
- محدود شدن آب شرب در فصل تابستان :
اجرای اصلاحات ارضی در
7- 1-4 بانک اعتبارات کشاورزی
7- 1-5   اصلاحات ارضی ایران بعداز
ویکی‌پدیا، دانشنامه
 آزاد
7-2-2 مالکیت عوامل تولید تا اطلاحات ارضی
7-2-3 نسق بندی
9- 1-2 بعد خانوار ورابطه آن با عوامل تولید، میزان تولید وقشرهای اجتماعی ده
 ساروخانی، باقر ،روشهای تحقیق در علوم اجتماعی،جلد اول اصول ومبانی
 صفی نژاد، جواد،طالب آباد ، دیباچه
 ساروخانی، باقر، درآمدی بر دایرالمعارف علوم اجتماعی، 1370
12-رضواني ، محمد رضا ، مقدمه اي بر برنامه ريزي روستايي در ايران ، انتشارات قومس

شامل 99 صفحه فایل word


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 8,000 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
monography-4-borj-pn_377159_6195.zip28.4 MB

نظرسنجی

نحوه آشنایی با ما ؟؟

تبلیغات

فروشگاه تخصصی دانشجویی یونی سلس فروشگاه فایل استوری

تبادل لینک

نرم افزار مورد نیاز


office
firefox
Reader
download
winrar