اطلاعیه فروشگاه

1 . بازدید کننده گرامی : درصدی از درآمد یونی سلس صرف امور خیریه میشود و به خیریه تقدیم میگردد پس بیایید همه با هم حامی نیازمندان باشیم ، فروشگاه یونی سلس از کمک شما صمیمانه تشکر میکند ........ 2 . تمامی مطالب داخل سایت فقط جنبه کمک آموزشی دارند و از بکار بردن مستقیم این مطالب خودداری فرمایید ، فروشگاه یونی سلس هیچ گونه مسئولیتی در قبال سو استفاده از مطالب آموزشی موجود ندارد ........

دانلود مقاله بررسي و تحليل نقش مايه هاي قالي كردي قوچان

دانلود مقاله بررسي و تحليل نقش مايه هاي قالي كردي قوچان

   پرسش هاي كه در اين مقاله به بررسي آن ها پرداخته شده است به قرار زير مي باشد: از نقش مايه هاي قالي كردي قوچان كه برخاسته ذوق هنري آنان است، توجهي از خود نشان نداد! نقش مايه هاي به كار رفته در قالي كردي قوچان، بر گرفته از چه چيزي است؟ به چه علتي اين نقش مايه ها را، به مردم اين منطقه از ايران نسبت مي دهند؟ اين پژوهش با هدف بررسي و تحليل نقش مايه ها در قالي كردي قوچان انجام پذيرفته است. اين پژوهش به صورت موضوعي و موردي، نقش مايه هايي را كه در قالي كردي قوچان وجود دارد بررسي و به معرفي آن ها مي پردازد. در اين پژوهش از روش هاي تاريخي، متناسب با مطالب و پژوهش هايي كه پژوهشگران متعددي كه از قبل در اين زمينه انجام داده اند، و از روش پيمايشي و علمي كه به صورت مشاهده ي مستقيم و نزديك از اين دست بافته ها، مصاحبه با هنرمندان قالي باف، تصوير برادري از نقوش و دست بافته آن ها و همچنين گفتگو با كساني كه با اين نوع از دست بافته ها آشنايي دارند انجام گرفته است. يافته ها و تحليل هاي كه در اين پژوهش انجام پذيرفته به معرفي موردي نقش مايه هايي است كه قالي بافان در بافته هاي خود به كار مي گيرند. اين نقوشي كه در قالي كردي وجود دارد مي تواند بر گرفته از نام افرادي باشد كه در اين نقوش تاثير گذتر بوده، و باعث نو آوري در اين بافته هاي محلي شده اند. همچنين بافندگان از طبيعت و موجوداتي كه در محل زندگيشان وجود دارد، تصويرخلاصه شده اي از آن ها را رد بافته هاي خود به كار مي برند. به علاوه از آن داستان ها، اسطوره ها ي تاريخي و محلي است كه توسط بافندگان قديمي نقل شده است، ديگر بافندگان اين نقش مايه ها را در بافته هاي خود به كار مي برند

   در اين پژوهش سعي بر آن شده است با معرفي نقش مايه هاي قالي كردي قوچان و پرداختن به اين هنر اصيل و منطقه اي، هنر دوستان و بافندگان قالي كردي را، از اهميت و ارزشمند بودن اين دست بافته ها آگاه نمايد. همچنين اين پژوهش بامعرفي انواع نقوش قالي كردي و بررسي موضوعي وتحليلي هر يك از اين نقوش سعي بر آن دارد، از فراموشي و بي توجهي به اين هنر محلي جلوگيري كرده وتمام تلاش خود را بر آن دارد اين هنر بومي را زنده و بر پا نگه دارد.

كليد واژه ها: قوچان، كرد، قالي، نقش، رنگ

مقدمه:

   قوچان، منطقه اي در شمال شرق ايران است كه به دليل قرار گرفتن در ارتفاعات زياد و داشتن آب و هوايي سرد داراي بافته هاي محلي زيادي مي باشد، به همين دليل استفاده از انواع بافت هاي پشمي مورد استقبال مردم اين نواحي از ايران قرار گرفته است. از اين بافته ها و زير انداز هاي محلي مي توان به: گليم بافي، پارچه بافي، پلاس بافي و به خصوص قا لي كردي قوچان اشاره كرد. پ‍‍ژوهش حاضر مطالعه و تحليلي بر قالي كردي قوچان است كه به طور اجمالی برنقوش و رنگ هاي به كار رفته در متن و زمينه این نوع دست بافته ها مي پردازد.

   به دلیل منابع اندک موجود در این حوزه، مطالعات این تحقیق بر پایه اسناد محدود تهيه و تنظيم شده است. هدف از این نوشتار بررسي و تحليل نقش مایه هاي بکار رفته در اين نوع دست بافته هاست. پرسش های پژوهش حاضر عبارتند از:

   از نقش مايه هاي قالي كردي قوچان كه برخاسته ذوق هنري آنان است، توجهي از خود نشان نداد! نقش مايه هاي به كار رفته در قالي كردي قوچان، بر گرفته از چه چيزي است؟ به چه علتي اين نقش مايه ها را، به مردم اين منطقه از ايران نسبت مي دهند؟ به نظر مي رسد نقش مايه ها و رنگ هايي كه در قالي كردي قوچان وجود دارد: برگرفته از نام اشخاص، از طبيعت پيرامون و يا همچنين اسطوره هاي تاريخي محلي و منطقه اي اين مردم باشد. همچنین به نظر می رسداين قالي ها، برخاسته از از قريحه و ذوق ذهني و خلاق نياكان مردم محلي اين منطقه باشد. اين مردم كه به استفاده از رنگ، تزيينات و كاربرد نقوش در بافته هاي خود بسيار اهميت قائل مي شوند، سعي كرده اند در بافته هاي خود از رنگ و نقش هاي متنوع كه به صورت ذهني، بدون الگو و نقشه ي خاصي به كار مي رود استفاده نمايند. اين ويژگي ها مورد استقبال و پسند همه مردم اين منطقه از ايران قرار دارد

   ضرورت انجام این پژوهش از این حیث است که اقشار جامعه اعم از هنرمند و عام جامعه را با این نوع دست بافته های بومي آشنا كرده و عدم توجه به آن باعث از به ياد بردن اين هنر اصيل محلي مي شود.

پيشينه تحقيق:

   پژوهشگران مختلفی به این حوزه اشاره داشته اند. در مقاله قالي هاي كردي قوچان، نویسنده به نقش ها و رنگ هاي به كار رفته در قالي كردي قوچان و همچنين تاثيرات هر يك از اقوام كرد، بر روي قالي كردي قوچان پرداخته است( قهرمانی نژاد، 1383). این مقاله ابزار آلات مورد استفاده در قالي كردي و انواع نقوش وتصاوير بکار رفته در قالي كردي قوچان را معرفی می نماید. در اترك نامه تاريخ جامع قوچان، شهر قوچان واقوام ساكن در آن معرفی شده و همچنين تاثير گذاري هر يك از آن اقوام بر روي قالي كردي قوچان بررسی شده است( شاكري، 1365).


روش تحقیق:

این مقاله به روش تاريخي، روش پيمايشي و عملي سامان می یابد. بخش اول آن به معرفي و موقعيت اجتماعي و فرهنگي شهرستان قوچان، بخش دوم به آشنايي با قالي كردي قوچان و بخش سوم به بررسي نقوش قالی کردی قوچان اشاره دارد.

1- معرفی و موقعیت اجتماعي و فرهنگي شهرستان قوچان

   قوچان یكی از شهرهای مرتفع شمال شرقی خراسان رضوي مي باشدكه، در تقسیمات كشوری جزء استان نهم (خراسان) قرار گرفته است. حدود آن از شمال به درگز و از مشرق به چناران و از جنوب به شهرهای نیشابور، اسفراین و از غرب به شهرستان شیروان محدود بوده است.(شاكري، 1365 : 1).

   كوهستان‌های آن اغلب سرسبز و دارای دره‌های عمیق و هولناك است. آب و هوای قوچان به‌طور كلی ییلاقی است؛ در تابستان گرم و معتدل و در زمستان بسیار سرد است. رودخانه ی اترك كه از شمال شهر قوچان سرچشمه می‌گیرد از قسمت عمده ی روستاها و بخش‌های حاصل‌خیز قوچان می‌گذرد و پس از عبور از شیروان و بجنورد وارد دریای مازندران می‌گردد.(شاكري، 1365 : 1).

   نام قدیمی آن خبوشان است كه، بر اثر زلزله های پی در پی حدود یك قرن پیش در ده كیلومتری شهركهنه( قوچان عتیق) بنا شده است. آن‌طور كه از متن های تاریخی بر می‌آید در حدود ۲۵۰ سال قبل از میلاد از قوچان با نام‌های( آساك، آشاك، آرسكا) یاد شده است(شاكري، 1365 : 1).

2-آشنایی با قالی کردی قوچان
ويژگي هاي قالي كردي قوچان
وسايل و ابزار خاص بافندگی
 انواع دار قالي:
3- بررسي انواع نقوش قالي كردي قوچان
3-5 نقش بوته شاهي:
3-7 نقش جليلي:
3-8 نقش گنبدي(تركمني):
3-9 نقش بوته فرنگي(جقه):
3-10 نقش فيل پا:
3-12 نقش خشتي(قابي):
3-13 نقش دورخاني:
3-14 نقش سر حد:
3-15 نقش خرچنگي:

 

شامل 22 صفحه فایل word

به همراه تصاویر


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,000 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
ghali-kordi_387693_7542.zip86.2 MB

دانلود تحقیق Grid Computing

دانلود تحقیق Grid Computing هدف Grid Computing به اشتراک گذاری منابع در یک محیط پویا و احتمالاً ناهمگن است . این منابع با سیاستهای مختلف در دسترس هستند . این "به اشتراک گذاری" عمدتاً برای اهداف محاسباتی برای مقاصد علمی است اما در موارد اقتصادی نیز کاربرد دارد . این منابع می توانند منابع گوناگونی از جمله CPU ، هارد دیسک ، نرم افزار و سنسورها باشند . در این گفتار مفاهیم ، مزیت ها و کاربردهای Grid را بررسی می کنیم ، یک معماری ...

توضیحات بیشتر - دانلود 11,000 تومان

دانلود پاورپوینت زمانبندی منابع برنامه ها در يک شبکه محاسباتی

دانلود پاورپوینت زمانبندی منابع برنامه ها در يک شبکه محاسباتی nيکی از اهداف مهم در شبکه های محاسباتی ، انتخاب منابع مناسب برای اجرای موثر يک Job ميباشد. nزمانبند منابع با مورد بررسی قرار دادن ويژگیهای خاص برنامه های کاربردی (Application) ، تصميم می گيرد که چه معيارهايی بايد بکار روند. nاين مقاله يک چارچوب (Framework) زمانبندی منابع توزيع شده که اساسا شامل زمانبند کار JS و زمانبند محلی LS ميباشد را ارائه ميدهد. nبرای يافتن نيازهای برنامه های کاربردی مختلف ...

توضیحات بیشتر - دانلود 1,500 تومان

نظرسنجی

نحوه آشنایی با ما ؟؟

تبلیغات

فروشگاه تخصصی دانشجویی یونی سلس فروشگاه فایل استوری

تبادل لینک

نرم افزار مورد نیاز


office
firefox
Reader
download
winrar