اطلاعیه فروشگاه

1 . بازدید کننده گرامی : درصدی از درآمد یونی سلس صرف امور خیریه میشود و به خیریه تقدیم میگردد پس بیایید همه با هم حامی نیازمندان باشیم ، فروشگاه یونی سلس از کمک شما صمیمانه تشکر میکند ........ 2 . تمامی مطالب داخل سایت فقط جنبه کمک آموزشی دارند و از بکار بردن مستقیم این مطالب خودداری فرمایید ، فروشگاه یونی سلس هیچ گونه مسئولیتی در قبال سو استفاده از مطالب آموزشی موجود ندارد ........

دانلود مقاله نفت خام

دانلود مقاله نفت خام

نفت خام مايعي است كه از تعدادي هيدروكربن و مقداري تركييات گوگردي اكسيژن دار، ازته و مقدار كمي تركيبات معدني و فلزات تشكيل شده است . تركيبات مختلف نفت خام بنا به موقعيت محلي ميدان نفتي و زمان تشكيل آن و حتي بنا به ژرفاي منبع مـتغيرند .

در يك جزوه نفتي همراه نفت خام همواره مقداري گاز ، آب و نمك و شن و ماسه وجود دارد كه اين مواد بر اساس چگالي روي هم انباشته مي گردند . نحوة قرار گرفتن آنها بدين شكل است كه در زير يك لاية غير قابل نفوذ ابتدا آب و نمك ، سپس نفت خان .و بر روي آن گازها قرار دارند .

نفت خام پس از استخراج به واحد بهره برداري انتقال داده شده كه در اين واحد  نفت خام را با عبور از جدا كننده ها و كاهش تدريجي فشار ، از گاز همراه با آن عاري مي سازند . سپس در واحد نمك زدايي ، آب و نمك ، شن و ماسة آن را جدا ساخته و در صورت ترش بودن نفت خام ( حاوي گازهاي اسيدي مانند  ،  ، RSH و …. ) آن را در استريپرها [1]  با يك گازشيرين تماس داده و  را جدا مي كند كلية اين اعمال بر اي جلوگيري از خوردگي تجهيزات پالايش مي باشد.

طراحي پالايشگاه را بر اساس اجزاء تشكيل دهنده نفت خام مورد استفاده صورت مي گيرد . در ضمن با افزايش مدت زمان استخراج از يك حوزة نفتي كيفيت نفت تغيير كرده و به طور معمول مقدار گوگود و  آن افزايش مي يابد . در نتيجه با تغيير خوراك پالايشگاه نياز است كه شرايط عملياتي تغيير كند كه اين تغييرات بر اساس نتايج حاصل از ارزيابي نفت خام صورت مي گيرد.

2 ـ واحد ارزيابي نفت خام

هدف از انجام كليه آرمايشات در واحد ارزيابي نفت خام ، ارزيابي و تعيين مشخصات نقت خام هاي ايران و كشورهاي همسايه كه براي امور صادرات و طراحي پالايشگاهها مورد استفاده قرار مي گيرد ، است .

از جمله كارهاي اين واحد ، تقطير نفت خام و بدست آوردن فرآورده هاي سبك تا سنگين كه به ترتيب حلالها و بنزين و نفت سفيد و گازوئيل و روغنها مي باشند كه مشخصات فيزيكي و شيميايي و ترموديناميكي آنها مطابق روشهاي استاندارد انجام مي شود و همچنين حلالهاي نفتي مورد نياز صنايع در اين واحد ساخته مي شود.

تواناييهاي اين واحد علاوه بر موارد فوق در خصوص قسمتهاي استاندارد به شرح زير مي باشد:

 عنوان :
نفت خام
 
مقدمه
2 ـ واحد ارزيابي نفت خام
چگالي ( دانسيته )‌
مقايسه دانسيته هيدروكربتهاي مختلف در درجه حرارت ثابت
روش ASTM
شرح آزمايش
3 ـ 2 ـ فشار بخار رد (RVP)
روش
دستگاه اندازه گيري RVP
شرح آزمايش
نقطه اشتعال ـ نقطه آتش گيري
روش 92 ASTMD
شرح آزمايش
محاسبه
كربن باقيمانده پس از سوختن
الف ، كندراتسون روش ASTM D189
شرح آزمايش
ب ـ رمزباتوم ASTM D524
شرح آزمايش
نقطة دود
روش  
نقطه ريزش
روش ASTM D97
شرح آزمايش
نقطه انجماد
روش
روش آزمايش
تركيبات گوگرد دار
مقدمه
تعيين مقدار گوگرد در فرآوردهاي نفتي : روش ASTM D 262
تعيين مركاپتان روشن uop 163
اسيديته : روش ASTM D 664
ـ ويسكوزيته
عدد اكتان
عددستان
ستان
3 ـ 17 ـ عدد ديزل
اندازه گيري نمك در نفت خام
مقدمه
روش 3230 ASTM
شرح آزمايش
محاسبه
3 ـ 19 ـ اندازه گيري آسفالتين
مقدمه
روش  IP
شرح آزمايش
اندازه گيري واكس ( موم )
روش 237 IP
4 ـ بررسي و تجزيه مواد نفتي از نظر تقطير
4 ـ 1 ـ تقطير ASTM :
روش 86 D ASTM
تقطير در شرايط اتمسفر و خلاء
اجزاء لازم براي تقطير در شرايط خلاء
نمونه برداري از نفت خام
روش راه اندازي دستگاه و انجام آزمايش
Blending
تقطير ميكرو : روش 2892 ASTM D
تقطير سنگين ( روغن گيري ) :
روش  2892 ASTM D
دستگاه تقطير روغن هاي نفت خام
دستگاههاي كروماتوگرافي
مقدمه
كروماتوگرافي گاز
PIONA
PONA روش 139 : ASTM  D
 
 
 
شامل 56 صفحه فایل word

اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 1,500 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
naft-kham_389696_7167.zip63.7k

دانلود مقاله مباني تئوري انفجار

دانلود مقاله مباني تئوري انفجار در طول حداقل 200 سال گذشته، كاربرد واژه انفجار متداول بوده است. در زمانهاي قبل از آن اين واژه به تجزيه  ناگهاني مواد و مخلوطهاي انفجاري با صداي قابل توجهي نظير «رعد» اطلاق شده است. اين مطلب از ديرباز شناخته شده است كه انفجار تجزيه سريع مقدار معيني ماده است كه به محض رخداد يك ضربه يا گرمايش اصطكاكي اتفاق مي‌افتد. بنابراين تجزيه اين مواد در شرايط مناسب مي‌تواند بصورت ساكت ...

توضیحات بیشتر - دانلود 1,500 تومان

دانلود مقاله واکنش و انرژی

دانلود مقاله واکنش و انرژی نام فرآيندهايي كه در جهان هستي در حال انجام شدن مي‌باشند با آهنگ يا سرعت خاصي رخ مي دهند. گستره اي از علم شيمي كه مربوط به سرعت واكنش هاي شيميائي مي باشد، سينتيك شيميائي نام دارد. سينتيك شيميائي با سرعت انجام يك فرآيند شيميائي و عوامل مؤثر بر سرعت سر و كار دارد. اگر در محيط اطراف زندگي خود نگاه كنيم در اثر گذشت زمان، واكنش هاي شيميائي در حال رخ دادن مي باشند. برخي كند مانند زنگ زدن ، آهن و ب ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,000 تومان

دانلود مقاله احتراق

دانلود مقاله احتراق احتراق عبارت است از اكسيداسيون سريع مواد، همراه با آزاد شدن سريع انرژي. يكي از تعاريف اكسيداسيون عبارت است از تركيب شيميايي يك ماده با اكسيژن. تعريف ديگر اكسيداسيون چنين است: واكنش شيميايي كه شامل اكسيژن باشد، به طوريكه يك يا تعداد بيشتري از مواد با اكسيژن تركيب شوند. افروزش براي آغاز اين فرآيند به يك منبع توليد گرما، مواد سوختي و هوا نياز است. مواد از نظر قابليت شعله وري متفاوت اند و خصوصيات ف ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,000 تومان

نظرسنجی

نحوه آشنایی با ما ؟؟

تبلیغات

فروشگاه تخصصی دانشجویی یونی سلس فروشگاه فایل استوری

تبادل لینک

نرم افزار مورد نیاز


office
firefox
Reader
download
winrar