اطلاعیه فروشگاه

1 . بازدید کننده گرامی : درصدی از درآمد یونی سلس صرف امور خیریه میشود و به خیریه تقدیم میگردد پس بیایید همه با هم حامی نیازمندان باشیم ، فروشگاه یونی سلس از کمک شما صمیمانه تشکر میکند ........ 2 . تمامی مطالب داخل سایت فقط جنبه کمک آموزشی دارند و از بکار بردن مستقیم این مطالب خودداری فرمایید ، فروشگاه یونی سلس هیچ گونه مسئولیتی در قبال سو استفاده از مطالب آموزشی موجود ندارد ........

دانلود تحقیق صلاحیت مراجع رسيدگي كيفري

دانلود تحقیق صلاحیت مراجع رسيدگي كيفري

بعد از دستگيري متهم و صدور قرار مجرميت توسط بازپرس يا داديار و موافقت دادستان با آن پرونده جهت محاكمه و صدور حكم به مرجع رسيدگي حكم، يعني دادگاه ارسال مي نمايد- منظور از دادگاه در اينجا دادگاه صالح به رسيدگي از جهت نوع، درجه و صنف مي باشد- با اين اقدام دادستان رسماً از مرجع مذكور مي خواهد كه متهم را با توجه به دلايلي كه عليه او جمع آوري نموده محاكمه كرده و حكم به محكوميت او صادر نمايد. تقاضانامه دادستان از مرجع رسيدگي مبني بر صدور حكم به محكوميت و مجازات متهم، كيفر خواست ناميده مي شود. كيفر خواست مي بايست داراي نكاتي باشد كه طبق بند(م9 ماده 3 ق.ت.د.ع.ا مشخص شده است.
صلاحيت به دادگاه ها محول شده است جزء قواعد آمره بوده است كه تخطي از آن جايز نيست مگر در بعضي از موارد كه تعارضي با نظم و امنيت عمومي نداشته و به نفع طرفين دعوي است ممكن است محقق شود كه در اينصورت نيز تشخيص اين امر بر عهده مقام قضايي بالاتر است. كه در مباحث آينده به آن اشاره خواهيم نمود.
 
مبحث اول: قواعد عمومي صلاحيت مراجع رسيدگي:
به منظور بررسي قواعد عمومي ناظر بر صلاحيت مراجع رسيدگي كيفري، لازم است كه تعريف و انواع صلاحيت ( گفتار اول)، استثناهاي صلاحيت ( گفتار دوم) و حل اختلاف در صلاحيت ( گفتار سوم) را مطالعه كنيم.
گفتار اول: صلاحيت و قواعد آن:
صلاحيت در لغت به معناي شايستگي و اختيار است و در اصطلاح حقوقي عبارتست از شايستگي يك مرجع براي رسيدگي به يك موضوع. در امور كيفري نيز مرجع رسيدگي كننده به موضوع اتهام بايد شايستگي و اختيار مداخله و رسيدگي به آن موضوع را داشته باشد و اين شايستگي يا صلاحيت مرجع رسيدگي كننده معمولاً به سه شكل پيش بيني مي شود.
نخست صلاحيت ذاتي قرار دارد كه ملاك تعيين كننده آن موضوع اتهام است و از اين لحاظ صلاحيت ذاتي مراجع رسيدگي به جرائم ممكن است متفاوت باشد. اصولاً صلاحيت ذاتي در تعيين مراجع صالح در رسيدگي هاي حقوقي نيز مورد نظر است و سه عنصر صنف، نوع و درجه، صلاحيت ذاتي مراجع قضايي و غير قضايي، يا حقوقي و كيفري را از يكديگر تفكيك مي نمايد. منظور از صنف يك دادگاه تعيين اين نكته است كه رسيدگي به موضوع مورد نظر بايد توسط مرجع حقوقي صورت گيرد يا كيفري يا اداري. بديهي است كه با تفكيك صلاحيت هاي مراجع مختلف رسيدگي، امور حقوقي در دادگاه هاي حقوقي، امور جزايي در مراجع كيفري، و شكايت از طرز كار و اقدامات ادارات و دستگاه هاي دولتي در ديوان عدالت اداري مورد رسيدگي قرار مي گيرد. منظور از نوع يك دادگاه تعيين اين نكته است كه آيا مرجع مزبور بايد يك مرجع مزبور بايد يك مرجع عمومي باشد يا اختصاصي، مراجع عمومي مراجعي هستند كه صلاحيت رسيدگي به كليه امور را دارند مگر اموري كه صراحتاً رسيدگي به آنها در صلاحيت مرجع ديگري قرار گرفته باشد. برعكس، مراجع اختصاصي مراجعي هستند كه اصولاً صلاحيت رسيدگي به هيچ امري را ندارند، مگر اينكه رسيدگي به امور معيني صراحتاً در صلاحيت آنها قرار گرفته باشد. منظور از درجه نيز، تعيين اين نكته است كه رسيدگي به موضوع مورد نظر در صلاحيت مرجع بدوي است يا مرجع تجديد نظر. در واقع، به منظور تضمين درستي احكام و جلوگيري از اجراي احكام نادرست و مبتني بر اشتباه، اين امر پذيرفته شده است كه اصولاً رسيدگي ها دو درجه اي باشد، بدين ترتيب كه پس از رسيدگي نخستين و صدور حكم در مورد قضيه ( مرحله بدوي)، كسي كه حكم را به زيان خود مي داند حق اعتراض به آن را داشته، و بتواند رسيدگي مجدد به آن موضوع را از مرجعي بالاتر تقاضا نمايد (مرحله تجديد نظر). مرجعي كه براي نخستين بار بايد به موضوع رسيدگي نمايد، مرجع بدوي و مرجعي كه رسيدگي او بايد مسبوق به رسيدگي مرجعي ديگر باشد، مرجع تجدد نظر ناميده مي شود.

فصل اول : صلاحيت مراجع رسيدگي كيفري1
مقدمه2
مبحث اول: قواعد عمومي صلاحيت مراجع رسيدگي3
گفتار اول: صلاحيت و قواعد آن3
گفتار دوم- موارد عدول از قواعد صلاحيت يا موارد استثناء بر قواعد صلاحيت11
بند اول: صلاحيت اضافي11
الف- تعداد اتهام12
ب- تعدد متهم16
بند دوم - احاله21
تعريف احاله21
بند سوم- صلاحيت انحصاري دادگاه هاي مركز استان و پايتخت22
گفتار سوم – نحوه حل اختلاف در صلاحيت26
گفتار چهارم- ضمانت اجراي قواعد صلاحيت30
فصل دوم: صلاحيت اختصاصي مراجع رسيدگي32
مقدمه33
گفتار اول - مراجع رسيدگي نخستين34
بند اول: مراجع عمومي رسيدگي34
الف- دادگاه عمومي جزايي34
ب- دادگاه اطفال37
بند دوم- مراجع اختصاصي رسيدگي42
گفتار پنجم- تشكيلات مراجع تجديد نظر(عمومي)81
گفتار ششم- تشكيلات مراجع تشكيلات مراجع تجديدنظر ( اختصاصي)84
گفتار هفتم- تشكيلات مراجع عالي86
الف- شعبه ديوانعالي كشور86
ب- هيئت عمومي ديوانعالي كشور87
فصل سوم: تجديد نظر و اعاده دادرسي88
مقدمه89
دارندگان حق تجديدنظر خواهي و مهلت درخواست93
بند دوم: اعتراض به حكم بعد از قطعيت آن95
الف- اعاده دادرسي عام از طريق ديوان عالي كشور97
ب- اعاده دادرسي خاص از طرق رئيس قوه قضائيه103
منابع108

 

شامل 111 صفحه فایل word


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 13,000 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
salahiat-maraje-keifari-pn_413234_1674.zip71.2k

نظرسنجی

نحوه آشنایی با ما ؟؟

تبلیغات

فروشگاه تخصصی دانشجویی یونی سلس فروشگاه فایل استوری

تبادل لینک

نرم افزار مورد نیاز


office
firefox
Reader
download
winrar