اطلاعیه فروشگاه

1 . بازدید کننده گرامی : درصدی از درآمد یونی سلس صرف امور خیریه میشود و به خیریه تقدیم میگردد پس بیایید همه با هم حامی نیازمندان باشیم ، فروشگاه یونی سلس از کمک شما صمیمانه تشکر میکند ........ 2 . تمامی مطالب داخل سایت فقط جنبه کمک آموزشی دارند و از بکار بردن مستقیم این مطالب خودداری فرمایید ، فروشگاه یونی سلس هیچ گونه مسئولیتی در قبال سو استفاده از مطالب آموزشی موجود ندارد ........

دانلود مقاله لامپها

دانلود مقاله لامپها

نخستین لامپ چراغ را جوزف سوان در سال 1878 در انگلستان به معرض نمایش گذاشت.
از آن زمان تا کنون پیشرفتهای زیادی در این زمینه حاصل شده است. تعداد ،تنوع شکلی واندازه لامپهایی که در خودرو به کارویرود همواره روبه افزایش است. لامپهای چراغ خودرورا می توان به دو دسته رشته ای تنگستنی معمولی وتنگستنی (هالوژن)تقسیم کرد.
در لامپهای معمولی رشته تنگستنی  بر اثر عبور جریان برق گرم می شوند تابه دمای التهاب برسد. این دما در خلا حدود 2300  درجه سانتیگراد است. تنگستن فلزی سنگین است که در شیمی آن را با حرف w نشان می دهند؛ عدد اتمی این فلز 74 ووزن اتمی آن 85/183است.رنگ تنگستن خالص خاکستری فولادی تا سفید قلعی است. تنگستن بالاترین نقطه ذوب را در میان فلزات داردودردمای 3410 درجه سانتیگراد ذوب می شود. تنگستن خالص را به آسانی می توان آهنگری کرد،کشید واز روزنه قالب گذراند و مقطع آن را تغییر داد، اما تنگستن ناخالص شکننده است و به دشواری می توان آن را شکل داد . تنگستن در هوا،به ویژه وقتی دما بالا باشد،اکسید می شود اما در برابر خوردگی مقاوم است وبیشتر اسیدهای معدنی اثر ناچیزی بر آن دارند. بنابر این تنگستن یا آلیاژ های آن برای ساخت رشته لامپهای برق بسیار مناسب اند. رشته را معمولاًبه صورت مارپیچی می سازند تا بتوان سیمی نازک به طول زیاد را در جایی کوچک جای داد؛مارپیچی ساختن رشته استحکام مکانیکی آن را نیز افزایش می دهد .اگر دمای رشته تنگستنی از دمای ذکر شده بالاتر رود،حتی در خلأ ،بسیاری ناپایدار می شود ومی شکند. به همین دلیل است که ولتاژ برقی که لامپ را روشن می کند باید درمحدوده کوچکی ثابت بماند . خلأ داخل حباب لامپ مانع رسانش گرمای رشته می شود، دمای کاری را نیز محدود می کند. استفاده از لامپهای پر شده با گازی خنثی، از قبیل آرگون تحت فشار ، رایجتر است. بدن ترتیب رشته می تواند دماهای بالاتری را تحمل کند، در نتیجه لامپ نور سفیدتری تولید می کند .امروزه در چراغ جلو تقریباً همه خودروها از لامپهای تنگستنی گازی استفاده می شود؛ این لامپها می توانند در حدود 17 لومن بر وات تولید می کننددر حالی که لامپ خلأ در حدود 11لومن بر وات تولید می کند. امروزه در چراغ جلو تقریباً همه خودروها ازلامپهای تنگستنی گازی استفاده می شود؛ این لامپها می توانند در حدود 24 لومن بر وات تولید کنند(در طرحهای مدرن بیشتر از این هم تولید می شود). این لامپها عمر طولانیتری دارند و بر خلاف سایر لامپها سیاه نمی شوند، زیرا درلامپهای معمولی به مرور زمان حدود 10 درصد از فلز رشته تبخیر می شود وروی جدار لامپ می نشیند. گاز موجود در لامپهای گازی عمدتاًیُد استوبه همین سبب این لامپها را لامپ هالوژن نیز می نامند یُد یکی از چهار عنصر گروه 7اصلی جدول تناولی است که آنها را هالوژن می نامند .این کلمه ریشه یونانی دارد ومعنای آن «نمک ساز» است. چهار هالوژن عبارت اند از برم، کلر، فلوئورویُِِِِِِِِِِِِِِِِد. همه آنها بسیار فعال اندو به صورت آزاد در طبیعت یافت نمی شوند. این گاز را تحت فشار وارد حباب لامپ می کنند. حباب لامپهای تنگستنی این لامپها نیز تبخیر می شود، اما در سر راه خود به طرف جدار لامپ هر اتم تنگستن با دو یا چند اتم هالوژن ترکیب می شود وهالید تنگستن تشکیل می دهد.به سبب داغ بودن جدار لامپ این ترکیب روی آن رسوب نمی کند. جریان همرفتی سبب می شود که هالید تنگستنی به طرف رشته تنگستنی باز گرددودر آنجا تجزیه شده، هالوژن آزاد کند. به همین سبب لامپ گازی سیاه نمی شود و نور آن در تمام مدت عمرش ثابت می ماند. حباب این نوع لامپ و نیز رشته آن را می توان کوچکتر ساخت تا نور متمرکزتری تولید کند.
لامپها را از نظر ساختاری به چهار دسته کلی تقسیم نمودیم، اصول کارکرد دسته اول و سوم  (یعنی لامپهای رشته ای و هالوژن) با هم تقریبا مشابه میباشد. این امر در مورد دسته دوم وچهارم (یعنی لامپهای فلورسنت و تخلیه ای) نیز صادق است.

1.در لامپهای رشته ای و هالوژن عبور جریان باعث گرم شدن فیلامان و ساطع شدن نور از رشته تنگستن میشود. در لحظات اولیه بدلیل پایین بودن دمای فیلامان لامپ ، این رشته مقاومت کمی در برابر عبور جریان از خود نشان میدهد. این عامل باعث میشود که شکل موج جریان عبوری از این لامپها در لحظات اولیه مقدار پیکی داشته باشد که در برخی موارد تا 15 برابر جریان نامی هم میرسد. خوشبختانه دوره حضور این جریان پیک تنها به چند میلی ثانیه نخست پس از کلید زنی محدود میشود و با بالارفتن دمای فیلامان مقدار جریان به سرعت به مقدار نامی همگرا میشود.

2.در لامپهای فلورسنت درون حباب حاوی بخار جیوه در فشار کم تخلیه الکتریکی صورت میگیرد. تخلیه الکتریکی سبب میشود که گاز درون حباب نور با طول موج در محدوده ماوراء بنفش تولید نماید. ماده فلورسنس درون حباب در اثر برخورد نور با طول موج ماوراء بنفش تحریک شده و نور مرئی تولید میکند. یکی از نکاتی که در مورد لامپهای فلورسنت در همینجا متذکر میشوم این است که اگرچه ماده فلورسنس لامپ وظیفه تبدیل پرتوهای ماوراء بنفش به نور مرئی را بر عهده دارد اما به هر حال، در صدی از این پرتوها از حباب عبور کرده و وارد محیط میشوند. به همین دلیل توصیه میشود که تا حد امکان از لامپهای فلورسنت در روشنایی منازل و محیطهای مسکونی استفاده نشود. در آینده سعی میکنم مطلبی در مورد دسته بندی انواع لامپهای فلورسنت و مقایسه طیفهای نورانی انواع مختلف آن آماده و ارایه کنم.

3. تفاوت دیگر این دسته با لامپهای رشته ای در این است که شکل موج جریان لامپهای فلورسنت و تخلیه ای در هنگام راه اندازی دارای جریان هجومی (inrush current) بوده که میتواند از چند ثانیه در لامپهای فلورسنت تا چند دقیقه در لامپهای تخلیه ای  به طول انجامد. دامنه این جریان هجومی حدودآ 2 برابر جریان نامی برآورد میشود. این نکته بویژه در انتخاب وسایل حفاظت و قطع و وصل این لامپها مهم و حایز اهمیت است.
استفاده از لامپ کم مصرف و منافع اقتصادی آن
•    مقدمه
•    منافع اقتصادی
•     لامپ كم مصرف (CFL)
•     انتخاب لامپ
•    پیشنهادها
 مقدمه  :
 یكی از ویژگیهای دنیای امروز ، استفاده گسترده از انرژی الكتریكی است . درطول سالهای اخیر مصرف برق در بخشهای مختلف ، رشد چشمگیری داشته بطوریكه نیاز تولید برق در روز اوج مصرف سال جاری از مرز 32 هزار مگاوات گذشت . توسعه در صنعت برق به سرمایه گذاری سنگین و صرف زمان طولانی جهت احداث تاسیسات تولید و انتقال نیازمند است . برای نمـونه ، جهت تامین برق یك لامپ 100 وات به حدود 100 دلار سرمایه گذاری نیـاز اسـت و درصـورت مهیـا بـودن تمـامـی امكـانـات ، ســاخـت یـك نیروگـاه بین 4 تـا 8 سـال به طول می انجامد . در کشور ما ، بخش عمده سرمایه گذاری مربوط به تامین برق در ساعات اوج مصرف است كه همواره از حوالی غروب شروع شده و چند ساعت به طول می انجامد . بیشترین سهم مصرف برق در ساعات اوج مصرف مربوط به مشتركین خانگی (حدود 47 درصد ) و بخش عمده ای از آن مربوط به مولفه روشنایی است و پرمصرف ترین وسیله در این بخش ، لامپهای 100 وات و60 وات رشته ای معمولی و شمعی می باشند . لامپهای رشته ای در واقع مثل بخاری برقی عمل می نمایند كه نور نیز ساطع می كنند . اساس كار لامپهای رشته ای معمولی به گونه ای است كه بخش عمده برق مصرفی آنها به گرمــا تبدیل شده و تنها بخش كوچـكی از آن ( حدود 10 درصد ) بـه روشنایی تبدیل می گردد . این خصوصیت بویژه درماههای گرم ، باعث افزایش مصـرف سیستم های سرمـایشی نیز خواهد شد . لذا استفاده از لامپهای كم مصرف بدلیل عدم گرمازایی ، سبب كاهش چشمگیری در مصرف سیستم های سرمایشی و بالطبع هزینه آن می گردد . عمركوتاه لامپهای رشته ای ، مصرف زیاد برق و تلفات حرارتی آنها ، جملگی در لامپهای كم مصرف جبران شده و از راندمان بالایی برخوردار گردیده اند .
قیمت لامپهای كم مصرف در بازار به مراتب بالاتر از لامپهای رشته ای معـادل آن اسـت . در عوض ، مصرف برق کم و راندمان بالا به همراه عمرطولانی تر این لامپها در مقایسه با لامپهای رشته ای معمولی باعث تشویـق مصرف كنندگان به استفاده از این لامپها گردیده است . از آنجاییکه نوردهی یک لامپ 20 وات کم مصرف ، معادل یک لامپ 100 وات رشته ای معمولی است ، در صورت تعویض یک لامپ رشته ای با یک لامپ کم مصرف که بطور متوسط 5 ساعت در شبانه روز روشن است ، طی یک سال در حدود 120 كیلووات ساعت صرفه جویی انرژی شده و معادل18000 ریال از هزینـه مصـرف برق كاسته خواهـد شد ، كه با احتساب طول عمر لامپ كم مصرف (8000 ساعت = 4 سال ) ، درمجموع بیش از 70000 ریال نفع اقتصـادی داشته و از چندین بار تعویض لامپ رشته ای نیز جلوگیری می شود . جدول زیر مقایسه اقتصادی لامپ های رشته ای و كم مصرف را نشان می دهد . ( نرخ برق 150 ریال بركیلووات ساعت ) از دیدگاه ملی ، در صورتیكه نیمی از مشتركین خانگی (تعدادمشترکین خانگی درحدود 16 میلیون است.) نسبت به جایگزینی سه عدد لامپ رشته ای 100 وات با لامپ كم مصرف اقدام نمایند و چنانچه ضریب همزمانی روشن بودن آنها را در ساعات اوج مصرف معادل60% فرض کنیم ، پیش بینی می شود درحدود 1000 مگاوات از توان مصرفی ساعات اوج مصرف كاسته خواهدشد ، كه حداقل معادل 1300 مگاوات توان تولیدی است و كاهش هزینه سرمایه گذاری آن بالغ بـر 3/1 میلیارد دلار خواهد بود . ضمناً از آنجائیكه به ازاء تولید یك كیلووات ساعت برق ، حدود 150 گرم گازهای آلاینده وارد محیط زیسـت می گردد ، با جایگزینی سه عدد لامپ كم مصرف توسط نیمی از مشترکین خانگی ، سالانه بیش از 400 هزارتن از گازهای سمی وارده به محیط زیست ، كاسته خواهد شد .
لامپ كم مصرف (CFL) :
انتخاب لامپ بایستی باتوجه به شكل ظاهری ، رنگ نور و محل صحیح نصب صورت پذیرد . مثلاً نصب لامپهای رشته ای فراوان در سقف كوتاه سالن كنفرانس یا بانكی كه روزانه مراجعین بسیار زیادی دارد ، از اشتباهات طراحی روشنایی است . مدت زمان روشن بودن لامپ و تناوب خاموش و روشن شدن آن یكی دیگر از ملاكهای طراحی روشنایی می باشد. لامپهای رشته ای برای محل هایی مثل دستشویی ، حمام ، راه پله ، انباری و مانند اینها مناسب اند ، زیرا مــدت زمان روشن بودن آنهـــا كوتاه و تعداد دفعـات قطع و وصـل آنها زیاد است . هر چه تعداد دفعات خاموش و روشن شدن لامپهای كم مصرف كاهش یابد ، طول عمر آنها افزایش می یابد. بطوریكه حتی طول عمر بیش از 8000 ساعت با توجه به این مساله عنوان شده است . استفاده از لامپ كم مصرف در خانه های مسكونی برای اتاق های مطالعه ، نشیمن ، پذیرایی و آشپزخانه و نیز در مجتمع های مسكونی برای روشنایی سالنها كه بطور 24 ساعته نیاز به روشنایی دارند ، توصیه می گردد . استفاده از رنگهای روشن برای دیوار و سقف محیطــها توصیه می شود ، زیرا درجه بازتاب مناسبی دارند .

 

شامل 30 صفحه wordپرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 5,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
lamp-ha_503461_1606.zip36.8k

دانلود مقاله فرایند غنی سازی اورانیوم

دانلود مقاله فرایند غنی سازی اورانیوم سانتریفوژ گازی نوعی هیپرسانتریفوژ است که برای تولید اورانیوم غنی شده استفاده می شود. این روش در آلمان در طی جنگ جهانی دوم توسعه یافت اما موارد کاربرد واقعی آن تنها در دهه پنجاه و شصت میلادی بود.  در این روش از اثر سانتریفوژ که دوران سریع ماده سبب می شود تا ایزوتوپهای سنگین تر به طرف دیواره خارجی حرکت کنند استفاده شده و غالبا با استفاده از سانتریفوژ نوع زیپ (Zippe-type centrifuge) در شکل گازی ...

توضیحات بیشتر - دانلود 7,000 تومان

دانلود مقاله توسعه سيستم ارزيابي ، پارامتري هاي تعيين كننده كيفيت نيروي برق تعيين شده ، با اتصال به شبكه سيستم هاي pv

دانلود مقاله توسعه سيستم ارزيابي ، پارامتري هاي تعيين كننده كيفيت نيروي برق تعيين شده ، با اتصال به شبكه سيستم هاي pv      اين مقاله گزاشي در مورد يك سيستم پيشرفته ارائه مي دهد همچنين شرح داده مي شود كه تجهيزات پيشرفته مربوط به آن براي ارزيابي پارامترهاي مشخص كننده كيفت نيروي برق تامين شده با اتصال به شبكه سيستم pv  ، به كار مي روند . مشخص كردن پارامترهاي كيفي همچون شعاع عمل ولتاژ معمولي ، تغيير شكل موج ، فركانس ، نوسان ولتاژ و عامل جريان برق ، از طريق عملكرد ابزار مجازي (s،VI)و با استفاد ...

توضیحات بیشتر - دانلود 3,500 تومان