اطلاعیه فروشگاه

1 . بازدید کننده گرامی : درصدی از درآمد یونی سلس صرف امور خیریه میشود و به خیریه تقدیم میگردد پس بیایید همه با هم حامی نیازمندان باشیم ، فروشگاه یونی سلس از کمک شما صمیمانه تشکر میکند ........ 2 . تمامی مطالب داخل سایت فقط جنبه کمک آموزشی دارند و از بکار بردن مستقیم این مطالب خودداری فرمایید ، فروشگاه یونی سلس هیچ گونه مسئولیتی در قبال سو استفاده از مطالب آموزشی موجود ندارد ........

دانلود مقاله چرا درختان سقوط می کنند

دانلود مقاله چرا درختان سقوط می کنند

چرا درختان سقوط می کنند؟        

 سال‌هاست در حال شنيدن جملاتي نظير سقوط درختاني چون صنوبر يا چنار در خيابان‌هاي شهري يا معابر عمومي در اكثر استان‌هاي كشور در نشريات يا رسانه‌هاي گروهي هستيم. در اكثر موارد، اين حوادث با خسارت مالي و جاني همراه است و در بعضي موارد فقط به خسارات مالي اشاره مي‌شود. اخيراً نيز يكي از درختان چندساله غيربومي صنوبر ... ادامه مطلب


 سال‌هاست در حال شنيدن جملاتي نظير سقوط درختاني چون صنوبر يا چنار در خيابان‌هاي شهري يا معابر عمومي در اكثر استان‌هاي كشور در نشريات يا رسانه‌هاي گروهي هستيم.

در اكثر موارد، اين حوادث با خسارت مالي و جاني همراه است و در بعضي موارد فقط به خسارات مالي اشاره مي‌شود. اخيراً نيز يكي از درختان چندساله غيربومي صنوبر در يكي از شهرستان‌هاي استان گيلان روي خودرويي كه پارك شده بود سرنگون شد كه خوشبختانه خسارت جاني نداشت.

متاسفانه در سال قبل نيز در شهرستان رشت درختي از جنس چنار شرق روي خودروي ديگري سرنگون شد و خساراتي به بار آورد.

مسأله سقوط درختان دست‌كاشت در خيابان‌ها و درج آن در نشريات براي اولين بار نبوده و آخرين بار نيز نخواهد بود. هر ساله متاسفانه چنين اتفاقات ناخواسته‌اي در استان‌هاي مختلف به وقوع مي‌پيوندد، به طوري كه حدود چندين سال پيش نيز چنين رويدادي در مركز استان مشهد اتفاق افتاد و تعدادي از درختان سپيدار كاشته‌شده در حاشيه خيابان روي خودروها سقوط كردند كه زيان‌هايي را به همراه آوردند.

امروزه به دليل زندگي ماشيني،‌ ارزش درختكاري در طراحي شهري بيش از گذشته محسوس است. خوشبختانه به علت تنوع آب و هوايي همراه با تنوع گياهي بسيار غني در كشور و مهمتر از همه بيش از 50سال تجربيات ارزنده درختكاري از سوي سازمان جنگل‌ها و نهايتا دسترسي به رسانه‌هاي گروهي، به نظر نمي‌رسد كه سازمان‌هاي اجرايي كه به‌روز هستند و شبكه‌اي اطلاع‌رساني را در خدمت دارند، در انتخاب گونه مشكل داشته باشند.

بديهي است آگاهي از سرشت اكولوژيك گونه درختي و پارامترهاي محيطي و مهمتر از همه نقش آن گونه در طراحي شهر مي‌تواند هدايتگر كارشناسان مجري در منطقه باشد.

به طوري كه مي‌دانيد در جهان هستي، گياهان نيز همانند انسان‌ها، جانوران و ميكروارگانيسم‌ها (باكتري، ويروس و...) موجودات زنده‌اي هستند كه شاخص زيست يعني تغذيه، تنفس، رشد(حركت)، توليدمثل و نهايتا مرگ در تمامي آنها به طور محسوس مشاهده شده و تداوم دارد.

درختان نيز در مجموعه گياهي، داراي مشخصات حياتي فوق هستند و زمان بهره‌برداري متغير و محدودي دارند كه ما جنگلبان‌ها در علم جنگل به آن «زمان برداشت» مي‌گوييم.

زمان برداشت با توجه به نوع درخت، اقليم، حاصلخيزي خاك (محل كاشت)، فاصله كاشت، عمليات داشت و اهداف مديريتي، متغير است. به عنوان مثال مي‌توانيم بگوييم عمر متوسط سياه‌پوستان بومي در آفريقا با توجه به فقر رفاهي نسبت به سياه‌پوستان مهاجرت‌داده‌شده به آمريكا بي‌اندازه كمتر است و يا مقاومت صنوبرهاي بومي شمال ايران مانند سفيدپلت از نظر شرايط محيطي نسبت به انواع وارداتي آنها به كشور خيلي بيشتر است.

در هر صورت مي‌توان گفت در هر مكاني كه شرايط و امكانات زيست‌محيطي مناسب‌ گونه باشد، درختان عمر طبيعي خود را به پايان خواهند رساند كه ما اين دوره را «زمان بهره‌برداري فيزيولوژيك» مي‌ناميم.

البته دانش جنگلداري چنين اجازه نابخردانه‌اي را به ما جنگلبانان نمي‌دهد كه ما درختان خودرو يا دشت را بدون دخالت فني و اقتصادي  به حال خود رها كنيم؛ به جز در مواردي كه هدف از كاشت، زيباسازي محيط، تلطيف هوا، جلوگيري از آلودگي‌هاي محيطي و صوتي در اطراف شهر يا پارك‌هاي داخل شهري يا ايجاد باغ‌هاي گياه‌شناسي به منظور تاسيس مجموعه‌هاي درختي و نهايتا درختكاري خطي در حاشيه خيابان‌ها با هدف ايجاد فضاي سبز بوده باشد كه در آن صورت كنترل سالانه درختان از سوي متخصصان آفات و بيماري‌هاي گياهي همراه با فرم‌دهي و آرايش درختان بسنده خواهد بود.

مطمئناً عامل خاك، يكي از عوامل اصلي استقرار درختان دست‌كاشت و يا خودرو به صورت درختكاري و يا جنگل‌كاري محسوب مي‌شود، ولي فاكتورهاي مختلفي در استقرار و يا عدم استقرار گونه‌هاي درختي در هر منطقه وجود دارد كه متاسفانه مجريان امر اين مسائل را در نظر نداشته و تنها به سبزشدن، سايه‌افكني و رشد سريع درختان در ايجاد فضاي سبز اكتفا مي‌كنند.

حال اگر همه عوامل مثبت و يا منفي تاثيرگذار، براي همه گونه‌هاي كاشته‌شده در مسير خيابان‌هاي شهري يكسان فرض شود، علت سقوط حداقل صنوبر و چنار را مي‌توان چنين استدلال كرد: الف: كاشت درختان صنوبر در حاشيه خيابان‌ها در داخل شهر به دلايل زير متداول نيست.

1 - زمان بهره‌برداري كوتاه‌مدت:
درختان صنوبر طبعاً سريع‌الرشد بوده و در سال‌هاي اوليه، رشد بسيار زيادي دارند (5-3 متر در سال اول در محلي مناسب) ولي ديرزيستي آنها نسبت به درختان جنگلي ديگر كمتر است؛ در نتيجه با پيشرفت سن، دچار پوسيدگي ساقه (يا اصطلاحاً درون‌قرمزي) مي‌شوند و مقاومت خود را مقابل بادهاي شديد و يا طوفان‌هاي پاييزي از دست مي‌دهند يا واژگون و يا از محل پوسيدگي كه داخلي است و به‌آساني ديده نمي‌شود، شكسته مي‌شوند.

2 - سيستم ريشه:
ريشه‌هاي صنوبر به دو صورت عمودي و افقي رشد مي‌كند. تك‌ريشه عمودي آن نيمه‌عميق و كم‌رشد است. ريشه‌هاي جانبي آنها معمولاً دورديفي‌اند كه به علت رشد و پيشروي در خاك‌هاي فقير(جهت غذايابي)، به ويژه در خاك‌هاي شني و ماسه‌اي، سبب مسدودشدن مجاري آب، فاضلاب،‌ تخريب پي ساختمان‌ها و حتي موزاييك و روكش بتني مي‌شوند.

3 - نورپسند بودن گونه‌:
تمامي گونه‌هاي سريع‌الرشد مانند صنوبر، بيد، اكاليپتوس و... شديداً نورپسندند و نسبت به سايه بردبار نيستند. اين امر سبب مي‌شود كه درختان كاشته‌شده در داخل شهر به علت وجود ساختمان‌هاي بلند و در نتيجه عدم دريافت نور به طور يكنواخت، حالت سيلندريك خود را از دست داده و يكسويه به سمت نور بيشتر گرايش پيدا كنند. تداوم اين گرايش و كج‌شدن آنها به‌ويژه در فصل غيرفعال (اواسط پاييز و زمستان) كه دوره رويش سالانه‌ درخت نيز پايان مي‌گيرد و شيره گياهي هم در آوندها جريان ندارد، خطر شكستگي و سقوط را به همراه خواهد داشت.

 

شامل 4 صفحه wordپرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,500 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
chera-derakhtan-soghut-mikonan_504592_8590.zip47k

دانلود مقاله بلاهاي طبيعي

دانلود مقاله بلاهاي طبيعي شرايط اضطراري و بلاياي طبيعي، همواره كره زمين را تحت تاثير قرار ميدهند و سبب وارد آمدن آسيب به مردم، نابودي دارايي‌ها و انهدام زيربناها، اقتصاد و امكانات محيط مي‌گردند. وارد شدن آسيب به مردم، مواردي چون مرگ، جراحت، بيماري، سوء تغذيه و فشارهاي روحي رواني را شامل مي‌شوداگر شرايط اضطراري و خطرها و آسيب پذيري ناشي از آنها فاقد مديريت كارآمد باشند، اهداف توسعه پايدار با مشكل روبرو خواهند ...

توضیحات بیشتر - دانلود 3,500 تومان

دانلود مقاله بسيج استراتژي دفاع همه جانبه انقلاب اسلامي امام علي ابن ابيطالب (ع)

دانلود مقاله بسيج استراتژي دفاع همه جانبه انقلاب اسلامي امام علي ابن ابيطالب (ع) مكتب اسلام كامل ترين و آخرين مكتب الهي است كه رشد و تعالي بشري را از جنبه هاي مادي و معنوي به احسن وجه تضمين نموده و همواره بر تكامل ابعاد انساني,عقلاني, اخلاقي, برابري, با محوريت توحيد تاكيد داشته و دارد. نبي مكرم اسلام آورنده و رسول اين مكتب,خود نمونه كامل اسلام ناب هستند كه گفتار,رفتار, سيره و مبارزه او اسلام عملي است كه تمام بشريت خاصه مسلمين بايستي از آن پيروي نماييد. حركت ائمه اطهار(ع) استمر ...

توضیحات بیشتر - دانلود 3,000 تومان

دانلود مقاله رشته پرستاری

دانلود مقاله رشته پرستاری پرستاری رشته‌ای است که در کشور ما ناشناخته مانده است و بیشتر افراد با شنیدن نام پرستار تنها تزریقات و کمک‌های اولیه در ذهنشان نقش می‌بندد. برخلاف این تصور ناقص، پرستار یک عضو مهم در تیم مراقبت بهداشتی است و نقش ارزنده ای در پذیرش، آماده سازی، مراقبت و حمایت‌های روحی، جسمی و اجتماعی بیمار دارد. تلاش پرستار برای پذیرش واقعیت‌ها و تطبیق با تغییرات بالقوه و پذیرش زندگی جدید و ...

توضیحات بیشتر - دانلود 4,000 تومان