اطلاعیه فروشگاه

1 . بازدید کننده گرامی : درصدی از درآمد یونی سلس صرف امور خیریه میشود و به خیریه تقدیم میگردد پس بیایید همه با هم حامی نیازمندان باشیم ، فروشگاه یونی سلس از کمک شما صمیمانه تشکر میکند ........ 2 . تمامی مطالب داخل سایت فقط جنبه کمک آموزشی دارند و از بکار بردن مستقیم این مطالب خودداری فرمایید ، فروشگاه یونی سلس هیچ گونه مسئولیتی در قبال سو استفاده از مطالب آموزشی موجود ندارد ........

دانلود مقاله زلزله

دانلود مقاله زلزله

حدود 5 ميليارد سال پيش توده بزرگي ابر از گاز و ذرات ريز بر اساس جاذبه شروع به كشيده شدن به سمت همديگر كردند و با منقبض اين ابر مارپيچ كم كم بر سرعت چرخش آن افزوده شد و با گذشت زمان و انباشته شدن مواد براي تشكيل كره و اصابت ذرات سحابي با سرعت بالا و زوال عناصر راديواكتيو باعث افزايش تدريجي دما و تشكيل هسته اوليه شد و با گذشت زمان و سرد شدن باعث بوجود آمدن پوسته و گوشته گرديد.
تقسيم بندي كره زمين
بعد از سرد شدن زمين مواد بر حسب چگالي و جرم مواد بر زمين سه لايه تشكيل دادند.
پوسته Crust: لايه اي نسبتا كم عمق ضخامت آن بين 40-35 كيلومتر قسمت فوقاني آن از سنگهاي گرانيتي و قسمت هاي زيرين از سنگهاي بازالتي مي باشد.
گوشته Mantel: لايه اي ضخيم توسط ناپيوستگي موهو از پوسته جدا مي گردد و تا فاصله 2885 كيلومتر مي رسد.
هسته Core: شامل – داخلي 2770 كيولمتر مي باشد.
- خارجي 1216 كيلومتر مي باشد.
تقسيم بندي فوقاني به دليل تغيير در سرعت امواج لرزه اي مي باشد.
شكل تقسيم بندي داخلي زمين
نظريه زمين ساخت ورقه اي Plate Tectonick:اين نظريه توسط وگنر و شواهدات فسيل شناسي و سنگ شناسي و انطباق حاشيه قاره ها اين بيان شد كه پوسته زمين داراي حركت مي باشد و بعد از آن فيزيكدانان چگونگي حركت رابررسي كرده و توانسته اند آن را به عنوان نظريه پليت تكتونيك بيان كنند. به طور كلي 9 صفحه اصلي و بزرگ وجود دارد كه اين صفحات حركت مي كنند و خشكي ها و درياها را ايجاد مي كنند.
حركت زمين فيزيكي از مهمترين عواملي است كه باعث ايجاد زمين لرزه مي شود.
به طور كلي سه نوع صفحه داريم:
1- صفحات همگرا: به هم نزديك مي شوند
2- صفحات واگرا: از هم دور مي شوند
3- صفحات امتداد لغز: در امتداد هم مي لغزند.
حركت بين دو صفحه با تكانهاي شديدي همراه است كه ايجاد شكستگي يك آشفتگي است كه باعث ايجاد موجهاي لرزه اي در تمام جهات مي شوند.
گسلها
به شكستگي هايي كه دو طرف سطح گسل نسب به هم تغيير مكاني داشته باشند يعني جابجا شده باشند.
كه انواع خاصي دارند.
1- گسل معمولي 2- گسل معكوس 3- گسل امتداد لغز 4 – گسل قطر لغز
گسلها را به نوع ديگري دسته بندي هم مي كنند:
1- طبقه بندي بر اساس چينه بندي چينه اي
مطابق
نا مطابق
2- طبقه بندي بر اساس طبقات اطراف آن (طولي، عرضي، مورب، امتدادي، شيبي،چرخشي)
3- طبقه بندي بر اساس طرح آنها (موازي، شعاعي، پرمانند،محيطي،پوششي)
انواع فشار روي سنگها
در فشار همه جانبه اي كه روي سنگها وارد مي شود سه گروه تغيير شكل در سنگها ظاهرمي شود
1- شكستگي يا جداشدگي
2- گسلش يا گسل شدگي
3- جريان يكنواخت
سنگها در هنگام تغيير شكل مراحل زير را طي مي كنند.
1- مرحله تغيير شكل الاستيك 2- مرحله تغيير شكل الاستيكووسيكاز
3- مرحله تغييرشكل پلاستيكي 4- مرحله شكستگي
حركاتي كه روي سنگها اثر مي گذارد نتيجه نيروهايي است كه توسط عوامل دروني و بيروني و پديده هاي ولكانيسم – پلوتونيسم از زمين لرزه ها توليد مي گردد.
زلزله
به لرزش ناگهاني پوسته جامد زمين زمين لرزه يا زلزل مي گويند.
مطالعه زلزله در شاخه اي از علوم زمين شناسي مي باشد كه به آن لرزه شناسي يا Sies mology مي گويند.زلزله بيشتر به دليل فشار بيش از حد در داخل سنگ كره و طبقات دروني زمين مي باشند.
اغلب سنگ كره با زلزله توام است علت بيشتر زلزله ها حركت صفحه اي و در نزديكي مرز صفحات مي باشند.
تقريبا تمام زلزله ها همراه با پديدهاي صدا داري هستند كه باعث ايجاد وحشت مي شوند.
كانون زلزله Hypo center: به نقطه اي كه امواج از آن منتشر مي گردند را كانون زلزله مي گويند. در واقع اين همان محلي است كه سنگها شكسته مي شوند و منجر به آزاد شدن انر‍‍‍ژي و انتشار آن به اطراف مي گردد.
مركز سطحي زلزله Epi center: اگر كانون زلزله خطي به طور قائم به سمت زمين رسم نمائيم به محل برخورد اين خط با سطح زمين را مركز سطحي زلزله مي گويند.
عمق زلزله: به فاصله بين مركز زلزله و كانون زلزله را عمق زلزله مي گويند.
زلزله را بر حسب عمق به سه دسته تقسيم مي كنند.
1- كم عمق: در نزديكي سطح زمين تا فاصله 100 كيلومتر مي باشد.

 

شامل 18 صفحه wordپرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 4,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
zelzeleh_504982_4141.zip26k

دانلود مقاله چگونه با زلزله روبرو شویم

دانلود مقاله چگونه با زلزله روبرو شویم برای آنكه بتوانید با زلزله روبرو شوید میبایست هر آنچه در مورد زلزله نیاز دارید را بیاموزید آنگاه دیگر روبرو شدن با آن غیر ممكن نخواهد بود !برای مقابله با زلزله چگونه بسازیم زلزله در كشورهای پیشرفته خصوصا درزمینه ساختمان كه درگیری نزدیكی هم با زلزله دارند ، همچون ژاپن و امریكا تقریبا مهار شده است ، آنان توانسته اند با بهینه سازی ساختمانهایشان و رعایت اصول ایمنی در ساخت و نظارت بر اجرا به نقطه ...

توضیحات بیشتر - دانلود 3,500 تومان

دانلود مقاله توصیه های ایمنی درباره زمین لرزه

دانلود مقاله توصیه های ایمنی درباره زمین لرزه باید به کارهایی که به هنگام زلزله انجام خواهید داد کاملا فکر کنید. ممکن است در منزل و یا در سالن اجتماعات، در حال تماشای تئاتر، در استادیوم، با دوستانتان، در حال زانندگی و یا مشغول انجام سایر کارهای روزمره باشید. برنامه ریزی و آمادگی باعث میشود که شما بهنگام زلزله فردی خونسرد و آرام ولی موثر باشید. باید نزدیکترین مراکز  امداد و نجات مانند کلنیکها، آتشنشانی و مراکز پلیس را بشناسید. یک کیف شامل ...

توضیحات بیشتر - دانلود 3,000 تومان

دانلود مقاله پدیده زلزله

دانلود مقاله پدیده زلزله زلزله عبارتست از لرزش زمین در اثر آزاد سازی سریع انرژی که اغلب موارد در اثر لغزش در امتداد یک گسل در پوسته زمین اتفاق میافتد. انرژی آزاد شده از محل آزاد شدن آن، که کانون نامیده میشود، بصورت امواج در همه جهتها منتشر میشود. این موجها شباهت بسیار زیادی به امواج ایجاد شده در اثر فروافتادن یک سنگ در آب آرام یک حوضچه دارد. به همان ترتیب که ضربه سنگ باعث به جنبش درآوردن امواج آب میشود، یک زلزله امواج لرز ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,500 تومان

دانلود مقاله اندازه گیری زمین لرزه

دانلود مقاله اندازه گیری زمین لرزه برای آگاهی از میزان تاثیر هر پدیده لازم است تا بتوانیم به نحوی آن را بصورت کمی بیان کنیم. برای کمی کردن اندازه زلزله، از دو رهیافت مختلف استفاده میشود؛ یک رهیافت بر اساس اندازه گیری دستگاهی (بزرگای زلزله) و دیگری بواسطه تاثیر پذیری دست سازهای بشر از زلزله (شدت زلزله). شدت زلزله در هر مكان متفاوت است و با دور شدن از كانون زلزله كم می شود، در حالی كه بزرگآی زلزله همواره ثابت است و ربطی به دور شدن از ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,500 تومان